Act 1 Talent Competition results

 

 

We had such a great time at Act 1 Talent this weekend. Thanks Act 1! 
We are so proud and thankful to have won the Studio Spirit Award this year. Great work pspadance families!

The results are in!
Here are the overall awards and highlights from Act 1 2018

PSPA WON THE 2018 STUDIO SPIRIT AWARD!
Great work everyone!

Title Awards
Dakota - Junior Miss - Runner up
Cheridan - Teen Miss - Winner

Scholarship Winners
Brianna – Ash Convention
Cheridan – LA Dance Magic Convention
Samantha – LA Dance Magic Final Cut
Zina – NextGen Convention 
Leona- New York Convention

Judges Choice Awards
Kelsey- Strong Focus
Maddie – Genuine Performance 
Dakota – Elegant Poise
Alive – Technically Sound
Lazy River – All of the Details
Olds Friends – Precise Placement
Bad Dream – Storytellers 
Wings - Sassy Diva's

Choreography Award
Oop’s – Ms. Jojo and Ms. Marie

OVERALL AWARDS

Small Group 1st Act Division 
Petite 
Remains of the Day –4th place overall

Small Group 2nd Act Division 
Junior
Give me your Love – 5th place overall 
Teen
Our Eyes – 2nd place overall 
Oop’s – 4th place overall 
Help Me! – 8th place overall

Large Group 2nd Act Division 
Junior
Bad Dream – 1st place overall 
Old Friends – 3rd place overall
Teen
Swimming – 4th place overall

Super Group 2nd Act Division 
Junior
King of New York – 1st place overall 
a
Duo/Trio -1st Act Division
Junior
Grow – 10th place overall
Teen
Moses Supposes – 3rd place overall

Duo/Trio – 2nd Act Division
Petite
I Will Survive – 1st place overall
Junior
Unbroken – 2nd place overall 
Wings – 3rd place overall
Teen
Lazy River – 1st place overall
Bell – 2nd place overall 
Alive – 4th place overall

Solo 2nd Act Division 
Junior
Marathon in Roses – 2nd place overall
Garden Waltz – 3rd place overall
Pretender – 4th place overall
Lovely – 5th place overall 
Teen
Unforgettable – 1st place overall and Elite Award
Madness – 8th place overall
The Life of the Party – 9th place overall
Your Day Will Come – 10th place overall 
Senior
Until we go Down – 4th place overall

KAR Competition results

 

What a wonderful weekend at KAR! Shout out to all of our dancers and dance parents. We were thrilled to have shared the stage with all of the wonderful studios that attended. 

 

VIDEO OF THE WEEK

King of New York 

 

JUDGES CHOICE AWARD

“Outa this world” Help Me!

“Artistic Movement” Swimming

“Classic and Crazy” Carnival of the Animals

“Faces to Die For” Remains of the Day

 

MOST ENTERTAINING 

King of New York 

 

Scholarship to KAR Convention

Elisa

Scholarship Pulse Convention

Lazy River

 

PRIMARY OVERALLS

9-11 Solo

2nd Lovely

9th Ava K.

 

12-14 Solo

1st Lucia

 

8 and under Duet/Trio

5th I Will Survive

 

9-11 Duet/Trio

3rd Wings

 

12-14 Duet/Trio

1st Moses Supposes

2nd Alive

 

9-11 Small Group

8th Give me your Love

9th King Creole

10th Jump Up

 

9-11 Large Group

1st Old Friends

2nd Bad Dream

 

9-11 Line

1st King of New York

 

12-14 Large Group

1st Carnival of the Animals

 

SECONDARY OVERALLS

9-11 Solo

10th Dakota

 

12-14 Solo

4th Brianna

9th Cheridan

 

9-11 Duet/Trio

4th Unbroken

 

12-14 Duet/Trio

1st Lazy River

 

12-14 Small Group

8th Oops

9th Help Me!

10th Our Eyes

 

JUNIOR MISS

4th runner up – Dakota

7th runner up – Leona

 

TEEN MISS

7th runner up – Cheridan

Two Studios to Serve You

Lunada Bay Studio

2325 Palos Verdes Dr. West
Suites 103, 105, & 106

Palos Verdes Estates, CA 90274

 

Peninsula Center Studio

700 Silver Spur Road/Bart Earle Rd
Suites 105, 106 & 107
Rolling Hills Estates, CA 90274

 

​© Copyright 1999 Peninsula School of Performing Arts